Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami naszych pracowników oraz publikacjami ciągłymi Naszej Biblioteki.

Wiersze konkursowe przedstawiają ziemię, która je utula, ukazują poprzez zauroczenia najpiękniejsze jej zakątki. Strojąc w wersy historię najbliższą, otacza się ją tym samym szczególną czułością, wierząc, że pozwoli ona dotknąć tajemnicy trwania, kształtowania i utrwalania tożsamości. Każdy więc konkurs pobudza lokalną potrzebę zaznaczenia swojego miejsca w życiu.

A wiersze - czasami wymkną się z domowego zacisza, wychylą spod abażura nocnej lampki, porozmawiają z niepokojem serca, pocieszą - i tak pozwolą raz jeszcze zrozumieć sens wędrowania. Wszak wiersze są najintymniejszym spotkaniem, do którego prowadzą nieukojone tęsknoty (...).

Ze wstępu Jana Leończuka

Okładka książki "Historia we wspomnieniach - fakty w przypisach", autor: Mirosława Piaskowska-Majzel

Z roku na rok majowe przestrzenie Wasilkowa i okolic wypełniają się czułością i pięknem wierszy napływających z różnych zakątków kraju. Zapewne nie zwabia wierszy jedynie zapach konwalii, choć ta stała się synonimem konkursu i gościnności Włodarzy gminy, na czele z Panem Burmistrzem Antonim Pełkowskim i miejscową biblioteką. Wszak od siedmiu lat organizacyjnie i merytorycznie nad konkursem sprawuje pieczę Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie. Od tego czasu w miasteczku położonym niejako u wrót Białegostoku, ze słynącym z bogatej historii sanktuarium Świętej Wody - wypływa "prawda" poezji, nie okaleczonej niczym, w tym nieuzasadnionym "eksperymentem zagęszczania treści", nie wychodzącym na spotkanie z czytelnikiem. W konkursie "Majowej Konwalii" najważniejsze są "poruszenia serca" czyli zindywidualizowane wędrówki w głąb własnej wyobraźni (...).

Ze wstępu Jana Leończuka