Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji Narodowe Czytanie 2019, które odbędzie się 7 września (sobota) o godz. 10:00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie przy ul. Białostockiej 19.  

Tegorocznymi lekturami Narodowego Czytania będą: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na pierwszy wasilkowski Flash Book. Wydarzenie rozpoczyna się 10 czerwca 2019 r. (poniedziałek) o godz. 14:00 na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Wasilkowie. Jest ono realizowane w  ramach projektu „Wasilkowski Flash Book” – program „Promocja Czytelnictwa 2019” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie serdecznie zaprasza dzieci w wieku 5-8 lat w poniedziałek 3 czerwca 2019 r. o godz. 16:00 na Dzień Dziecka z robotem Photon. Spotkanie spędzimy na wspólnej zabawie, a przy okazji poznamy podstawy programowania. Trzy wesołe roboty Photon już nie mogą doczekać się Waszej wizyty. Zapraszamy.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż prac Grzegorza Zawadzkiego, który odbędzie się 26 kwietnia 2019 r. o godz. 18:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Białostockiej 19.

Rok 1919 to rok odbudowy i odnowy – powoływano wówczas kolejne instytucje niezbędne do funkcjonowania państwa, granice państwowe wciąż się kształtowały, prowadzono unifikację terenów dawnych trzech zaborów. W lipcu 1919 roku ogłoszono dekret o powołaniu Policji. Sto lat później, w związku z wyjątkową, setną rocznicą, Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Hasło to jest umowne i symboliczne w wydźwięku – kryminały nie zaczęły przecież powstawać dopiero po 1918 roku. Niemniej jednak sto lat temu powołano polską policję, sto lat temu rodziła się polska kryminalistyka.

Naszym konkursem chcemy zainspirować do sięgnięcia do początków działalności polskich służb oraz do puszczenia wodzy fantazji. Chcemy, aby uczestnicy stworzyli własne, wyjątkowe opowiadania. Może utrzymane w dawnym stylu, na wzór kryminałów z początku wieku XX? Może nowoczesne w formie, ale doskonale retro w treści?

Nie ograniczamy jednak naszego konkursu wyłącznie do kryminału w dawnym stylu – proponujemy też pochylenie się nad tym, co mamy dzisiaj, nad bieżącymi trendami w literaturze kryminalnej, ale także – wybiegnięcie w przyszłość. Pragniemy, aby konkurs stał się pomostem między przeszłością a przyszłością. Może za siedemdziesiąt lat, może za sto albo sto dwadzieścia – chcemy się dowiedzieć, jak widzicie przyszłość, czego się spodziewacie? Kto wie, może kiedyś te przyszłościowe prace będą czytane z równym zainteresowaniem, z jakim dziś oglądamy wizje XXI wieku tworzone ponad sto lat temu.