Ogólnopolski Tydzień Bibliotek już za nami. W jego obchody włączyła się także nasza filia biblioteczna w Studziankach. Był bookcrossing, kolaże wykonane przez młodzież w myśl hasła „Biblioteka inspiruje” oraz tworzenie własnej gry planszowej z szalonymi zasadami. Oto kilka zdjęć z naszej filii oraz najciekawsze kolaże wykonane z gazet.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodziliśmy w minioną sobotę, w poniedziałek 25 kwietnia nasza filia biblioteczna w Studziankach zaprosiła uczniów ze Szkoły Podstawowej na bardzo ważną, choć jednocześnie nie łatwą lekcję biblioteczną, poświęconą zagadnieniu ochrony praw autorskich. Dzieci z klas IV-VI podeszły do tematu z ogromnym zainteresowaniem - nabrały świadomości, że same podlegają ochronie prawa autorskiego, a także jak łatwo, poprzez zupełnie niewinne czynności, złamać prawo innych osób. Dzieci chętnie zadawały pytania i trafnie oceniały sytuacje, w których prawo autorskie jest łamane, zwłaszcza w dobie Internetu, gdzie prawo twórców, poprzez małą świadomość społeczeństwa, łamane jest na każdym kroku. Poza tym dzieci poznały także przyjazne licencje Creative Commons, dzięki którym każdy może zezwolić na korzystanie ze swojej twórczości bez łamania obowiązującego prawa, ale pod pewnymi warunkami.

W dniu 21 marca w Filii Bibliotecznej w Studziankach dzieci wzięły udział w Wielkanocnych Wariacjach. Zdobienie wielkanocnych pisanek na różne sposoby oraz wiosenno-świąteczna atmosfera pochłonęły wszystkich tak bardzo, że kolejny dzień także poświęciliśmy na wielkanocne prace plastyczne. Z dumą chwalimy się efektami pracy dzieci ze Studzianek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21.05.2015 r. w Filii Bibliotecznej w Studziankach odbyły się warsztaty graficzne pod tytułem "Litera i obraz". Poprowadzone były przez panią Monikę Godlewską, autorkę projektu, odpowiedzialną za koncept, opracowanie graficzne i realizację książeczki "PO PROSTU...od A do Z" – która była inspiracją realizacji warsztatów. Współprowadzącą warsztaty była pani Iza Dąbrowska z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

W warsztatach wzięły udział dzieci i osoby starsze, które przekazały znaczenie słów gwary podlaskiej. Dzięki temu nastąpiła międzypokoleniowa wymiana słów i skrótów używanych w języku młodzieżowym, jaki i gwary używanej często przez osoby starsze.