Historia

Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie powstała w 1949 r. Szybko wpisała się w krajobraz powojennego Wasilkowa i pozyskała grono wiernych czytelników. Wszyscy wiemy, jak trudno było w owych czasach o książkę. Już w latach pięćdziesiątych biblioteka prowadziła szeroką działalność, organizowała m. in.: odczyty, wystawy malarskie, konkursy, loterie i oczywiście propagowała czytelnictwo.

Sukces ma zawsze wielu ojców, ale w tym przypadku matka jest tylko jedna. To Elżbieta Kisło, Dyrektor biblioteki - mówił podczas uroczystego otwarcia Antoni Pełkowski, Starosta Białostocki.

Otwarcie biblioteki

W 2011 roku, kiedy był jeszcze Burmistrzem Wasilkowa, poparł pomysł Elżbiety Kisło, która chciała przebudować bibliotekę.

- Wystąpiliśmy do ministerstwa kultury, ale mogliśmy liczyć tylko na 25 proc. dofinansowania. Po ogólnopolskiej batalii przeprowadzonej przez bibliotekarzy minister zmieniał jednak warunki. I w 2013 roku dostaliśmy 75-procentowe dofinansowanie - mówiła Elżbieta Kisło.

Przebudowa rozpoczęła się w 2014 roku, a zakończyła niedawno. W czwartek (1 października) biblioteka po remoncie została oficjalnie otwarta.

Po 1989 roku zaczęto szukać śladów dawnych mieszkańców Koszalina. Zrozumiano, że historia Koszalina nie rozpoczęła się zaraz po wojnie, w roku 1945. Coraz śmielej mówiono o tym, że budynek naszej biblioteki posadowiony jest na przedwojennym, niemieckim cmentarzu. Wcześniej ten fakt przemilczano.

Koszalińska Biblioteka Publiczna jest związana z miastem już od 65 lat. Początki biblioteki były bardzo skromne. Zachował się list jednego z pierwszych osadników, który tuż po wojnie pisał do rodziny: „Uruchomiliśmy piekarnię, przyślijcie książki!".

I. Gabinet Historyczny

Rok 2005: W ramach procesu selekcji księgozbioru wyłączono z głównego magazynu wydawnictwa sprzed 1945 roku (najstarsze pozycje to "Jeodezya wyższa" i "Miernictwo i równoważenie" Antoniego Szahina wydane w Wilnie w 1829r.) tworząc z nich osobną kolekcję w przystosowanym do tego celu pomieszczeniu.